Ready-to-Assemble Large GearBox - GALG36KDZW
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
Ready-to-Assemble Large GearBox
Model: GALG36KDZW
Color : Gray Slate
Gray Slate
Key Features
  • Heavy-duty steel cabinet with hammered granite finish and matching doors
  • 2 adjustable shelves and 1 fixed shelf
  • Leveler legs compensate for uneven floors
  • Holds up to 450 lbs. per cabinet and 75 lbs. per shelf
  • 10-year limited warranty
  • 36" W x 72" H x 18" D
Available from Elite Appliances and Cabinets, serving customers throughout Smithfield.
Features
Specifications
Features
10-year limited warranty
36" W x 72" H x 18" D
Specifications
Other
Shelf MaterialSteel
Adjustable ShelvesYes
ColorGray Slate
Mount TypeFree Standing
Number of Cabinet Doors2
Number of Cabinets1
Number of Shelves3
StyleReady-To-Assemble
Type of ComponentFull Size Cabinet
Dimensions & Weight
Width36 in.
Height72 in.
Length17 in.
Weight450 lbs.
Carton Depth26 1/2
Carton Height32
Carton Width29
Gross Weight190
Net Weight119.2
Depth(IN,inches)17.0000
Net Weight(LB,pounds)119
Carton Depth(IN,inches)26.5000
Carton Height(IN,inches)32.0000
Carton Width(IN,inches)29.0000
Gross Weight(LB,pounds)119
Shelf Weight Capacity (lbs)75
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
Number of Boxes1
Shipping Width41 in.
Shipping Height77 in.
Shipping Length22 in.
Shipping Weight490 lbs.
Total of Shipping Weight490 lbs.
SourceCalculation
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
Cubic Feet Measurement25.5 ft³
Dimensional Weight317.01 lbs.
Total of Cubes25.5 ft³
Total of Dimensional Weight317.01 lbs.
Product Details
Width36" Wide
Height72" Tall
Depth18" Deep